24.7.15

MACEWA ODNALEZIONA

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować osobie, która przyniosła na cmentarz żydowski fragment macewy. Choć nie jesteśmy w stanie wiele odczytać z kamienia wiemy, że pierwotnie ustawiona była ona na grobie kobiety. Kamień posiada także ślady farby.
fot. (c) Kuba Pawelec 
Uprzejmie prosimy wszystkich Państwa, którzy posiadacie fragmenty macew w swoich domach, ogrodach, gospodarstwach, abyście przynosili je Państwo na cmentarz.
Poszukujemy także wszelkich śladów obecności społeczności żydowskiej w Zduńskiej Woli - starych zdjęć, dokumentów, prasę lokalną, przedmioty kultury materialnej, a więc wszystko to, co jeszcze może znajdować się w Państwa domach, a znaczenia czego niekoniecznie znacie. Chcielibyśmy w ten sposób stworzyć listę zachowanych przedmiotów oraz wykonać (na ile to możliwe) ich cyfrowe kopie/fotografie.
Wszystkie te przedmioty posłużą do uzupełnienia archiwum społeczności żydowskiej, które od 15 lat tworzą Prof. Daniel Wagner i autorka tego bloga.
W planach jest stworzenie cyfrowego archiwum/"muzeum" społeczności żydowskiej Zduńskiej Woli. Wszelkie materiały i artefakty wzbogacą także Yizkor Book Room Project - projekt ekspozycji stałej dla Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, który został zaprezentowany podczas Pierwszego Ogólnoświatowego Zjazdu zduńskowolan w Izraelu w lipcu 2015 roku.

W tym celu prosimy o kontakt na e-mail: kamila.klauzinska@poczta.fm
 fot. (c) Kuba Pawelec