7.9.16

ODSZEDŁ ASHER AUD SIERADZKI

Spotkaliśmy się pierwszy raz podczas wizyty Ashera Aud'a Sieradzkiego z grupą w Zduńskiej Woli 1999 roku. To spotkanie trwa do dziś i będzie trwało do końca, bo Asher pozostanie w moim sercu szczególną osobą, która tamtego deszczowego dnia stanęła szczęśliwie na mojej drodze. 

Asher od pierwszej swojej wizyty w Zduńskiej Woli był bardzo zaangażowany w organizację przyjazdów grup izraelskich do naszego miasta. Jako świadek i ocalały, współpracujący z Instytutem Yad Vashem zawsze zastrzegał, że jego pobyt w Polsce musi być połączony z wizytą w Zduńskiej Woli. W ten sposób dzięki Asherowi odwiedziło Zduńską Wolę kilka tysięcy Izraelczyków, zarówno studentów, jak i przedstawiciele rządu izraelskiego. 
Marzeniem Ashera od wielu lat było zorganizowanie uroczystości na cmentarzu żydowskim w asyście wojska izraelskiego. Taka grupa miała przyjechać do naszego miasta 19 czerwca b.r. Niestety zdrowie nie pozwoliło już Asherowi spełnić tego marzenia.

Dzięki Asherowi o Zduńskiej Woli usłyszał wiele razy cały świat. W tym roku, Asher, jako jeden z dwóch ocalałych przemawiał podczas uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. (więcej o wystąpieniu Ashera TUTAJ)

W 2015 roku podczas Pierwszego Światowego Zjazdu Zduńskowolan w Izraelu, Asher zorganizował specjalnie dla prezydenta miasta Zduńska Wola uroczystość w Ohel Yizkor w Instytucie Yad Vashem. To miejsce, gdzie głównie przemawiają prezydenci państw, odwiedzający Yad Vashem, tam również znicz zapalił Papież Jan Paweł II. Tym razem wspólnie, Asher Aud Sieradzki i prezydent miasta jego dzieciństwa zapalili znicz pamięci. Wiem, jak ważny był to moment dla Ashera. Pamiętam jego pierwsze wizyty w Zduńskiej Woli, kiedy rozpoczynając każdego roku uroczystość na cmentarzu  rozglądał się dookoła i pytał, czy ktoś z władz miasta przyjdzie, by razem z nim uczcić pamięć zamordowanych.
Organizując uroczystość w Ohel Yizkor w 2015 roku, Asher chciał pokazać, jak ważna jest dla niego, przedwojennego nastolatka ze Zduńskiej Woli, pamięć o jego rodzinie i członkach całej żydowskiej społeczności, która została zamordowana podczas likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli, podczas Zagłady.

29 sierpnia 2016 roku, 74 lata i jeden dzień po likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli, Asher połączył się ze swoją ukochaną mamą i młodszym bratem Gabrielem oraz z całą rodziną, którą wtedy utracił.
Asher, mówimy sobie, jak co roku: to zobaczenia.....zawsze pozostaniesz w moim sercu.