GRUPY ODWIEDZAJĄCE CMENTARZ

SZKOLENIE DLA PRZEWODNIKÓW TERENOWYCH

W dniu 26 maja 2013 roku odbyło się na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli szkolenie dla przewodników regionalnych. W szkoleniu wzięła udział grupa blisko 30 przyszłych przewodników biorących udział w kursie z ramienia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Goście zwiedzili także Skansen Lokomotyw i Muzeum Historii Miasta. Szkolenie poprowadzili: Kamila Klauzińska i Tomasz Polkowski.

fot. (c) Kamila Klauzińska
fot. (c) Tomek Polkowski
fot. (c) Tomek Polkowski
 fot. (c) Tomek Polkowski
fot. (c) Tomek Polkowski


WNUK OSTATNIEGO PRZEWODNICZĄCEGO 
GMINY ŻYDOWSKIEJ W ZDUŃSKIEJ WOLI 
JUŻ KOLEJNY RAZ ODWIEDZIŁ NASZE MIASTO

W dniu 28 kwietnia 2013 roku przyjechał do Zduńskiej Woli Zvi Gil wraz z rodziną. Zvi Gil jest wnukiem ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Zduńskiej Woli, Dawida Najdata. Goście tym razem odwiedzili miejsce, gdzie dawniej stał dom, w którym Zvi mieszkał ze swoja rodziną, Park Miejski, Muzeum Historii Miasta. Wspomnienia zaprowadziły Zvi Gila aż na wieś Poręby, gdzie przed wojną spędzali z rodziną wakacje. Wspomnienia z dzieciństwa znów ożyły.


fot. (c) Kamila Klauzińska

DELEGACJA RZĄDU IZRAELSKIEGO

29 marca 2012 roku cmentarz żydowski odwiedziła ponad 90-cio osobowa delegacja Rządu Izraelskiego. Goście przyjechali do Zduńskiej Woli dzięki zduńskowolaninowi, ocalałemu z Holokaustu - Asherowi Aud Sieradzkiemu. 
Asher Aud przyjeżdża do Zduńskiej Woli już od lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to zapoczątkował wizyty z młodzieżą izraelską. Asher współpracuje z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Jest także przewodnikiem grup izraelskich odwiedzających Polskę. W 2010 roku Asher otrzymał nagrodę Worth Citizen of Jerusalem. Dzięki Asherowi młodzi Izraelczycy brali udział w pracach dokumentacyjnych cmentarza zduńskowolskiego i licznych spotkaniach z młodzieżą zduńskowolską.

Asher Aud, cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli, 29 marca 2012
fot. (c) Kamila Klauzińska

przy pomniku
fot. (c) Kamila Klauzińska

fot. (c) Kamila Klauzińska

 Przemówienie Ashera Auda
fot. (c) Kamila Klauzińska

fot. (c) Kamila Klauzińska


SZKOŁA SHAKED 

26 października 2009 roku odwiedziła moje miasto grupa młodzieży z SHAKED school z Kibucu Lavi w północnym Izraelu. Była to już druga wizyta tej szkoły w Zduńskiej Woli. Podobnie jak poprzednio (dwa lata temu) i tym razem zawitali oni do naszego miasta ponieważ rodzina jednej z uczennic pochodzi ze Zduńskiej Woli. Na cmentarzu żydowskim przywitał grupę prezydent miasta Piotr Niedźwiecki oraz członkowie YACHADu w osobie Eweliny Matusiak :-)  Ja też miałam możliwość wzięcia udziału w tym historycznym spotkaniu :-) Po raz pierwszy Ofra - uczennica szkoły Shaked, odwiedziła groby swoich przodków.
Dwa dni wcześniej nasz Kuba Pawelec spędził z grupą naszych znajomych z SHAKED school cudny Szabatowy wieczór w Krakowie  :-)
fot. (c) Kamila Klauzińska
fot. (c) Kamila Klauzińska


PRACOWNIA ALTERNATYWNEGO WYCHOWANIA

W 2008 roku miałam przyjemność poprowadzić lekcję historii dla dzieciaków z Pracowni Alternatywnego Wychowania w Łodzi. To było nowe wyzwanie dla mnie, ale chyba podobało się dzieciakom :)

fot. (c) Tomek Polkowski


ZJAZD BYŁYCH MIESZKAŃCÓW ZDUŃSKIEJ WOLI Z IZRAELA I DIASPORY

W dniach 12-15 sierpnia 2007 odwiedziła nas ponad czterdziestoosobowa grupa byłych mieszkańców Zduńskiej Woli wyznania mojżeszowego oraz ich potomkowie. Zduńskowolanie przyjechali z różnych części świata: Izraela, Francji, Belgii, Niemiec, Anglii, Holandii i USA.
Było to pierwsze tak duże spotkanie przedstawicieli Organizacji Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu i Diasporze z władzami miasta i członkami Towarzystwa Historycznego YACHAD. 

13 sierpnia o godzinie 11 rano odbyła się na cmentarzu żydowskim uroczystość poświęcona 65 rocznicy likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli.
Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi rabin Symcha Keller, prezydent miasta Zenon Rzeźniczak, Elżbieta Bartsch i prezes Organizacji Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu i Diasporze prof. Daniel H. Wagner uroczyście otworzyli nowo wybudowaną bramę cmentarną.
Podczas uroczystości głos zabrali między innymi: ocalały z Holokaustu Katriel Klein, prof. Daniel H. Wagner przewodniczący Organizacji Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu i Diasporze, reżyser i producent filmów dokumentalnych Menachem Daum oraz prezydent miasta Zenon Rzeźniczak. Odczytany został także list dla organizatorów zjazdu zduńskowolan od Dr. Normana Weinberga twórcy i głównego koordynatora PJCRP - projektu renowacji cmentarzy żydowskich w Polsce.
Na zakończenie modlitwy zmówili: przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi rabin Symcha Keller, duszpasterz Kościoła Katolickiego ks. Wiesław Kamiński oraz duszpasterz Kościoła Ewangelickiego ks. Cezary Jordan

fot. (c) Jakub Zajdel

fot. (c) Jakub Zajdel
for. (c) Jakub Zajdel
fot. (c) Paweł Perdek

Po uroczystościach nasi goście odszukali groby swoich bliskich. Było to możliwe dzięki wstępnej wersji dokumentacji cmentarza, jaką zakończyliśmy właśnie w 2007 roku. Po południu w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie gości z zastępcą prezydenta Panem Andrzejem Brodzkim. Swoją obecnością zaszczycił nas II Sekretarz Ambasady Izraela w Polsce Pan Yaakov Finkelstein.
Wieczorem w Domu Kultury LOKATOR odbył się pokaz filmu Hiding and Seeking z udziałem reżysera i producenta Menachema Dauma, który przyleciał do nas specjalnie na tę okazję z Nowego Jorku. Rodzina Menachema Dauma pochodzi ze Zduńskiej Woli. Nasze miasto pojawia się w filmie, jako wstęp do dłuższej i wzruszającej podróży. Menachem postanawia bowiem zabrać swych już dorosłych synów do kraju przodków, aby mogli poznać polską rodzinę Muchów, która z narażeniem własnego życie uratowała ich dziadka i jego dwóch braci ze szpon Holokaustu.
Wszystkich nauczycieli zainteresowanych lekcjami w oparciu o film Menachema Dauma zachęcam do skorzystania z materiałów edukacyjnych  TUTAJ

fot. (c) Paweł Perdek


wkrótce więcej..