OCALIĆ PAMIĘĆ ŻYDÓW ZDUŃSKOWOLSKICH (od 2009 - obecnie)

Wybrane działania upamietniające 
społeczność żydowską Zduńskiej Woli
podejmowane przez następujące osoby prywatne: 
prof. Daniela Wagnera, Kamilę Klauzińską, Tomasza Polkowskiego 


----(2003) i (2007)
Przygotowanie wniosku o wpisanie cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli na listę zabytków. Złożenie pierwszej niezbędnej dokumentacji do Urzędu Konserwatora Zabytków w Sieradzu.
Dokumentację przygotowali: prof. Daniel Wagner, Kamila Klauzińska. Dokumentację uzupełniono w roku 2007 i tak poprawioną złożono ponownie w 2008 do Konserwatora Zabytków. Wniosek przesłano także do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Ostatecznie cmentarz został wpisany na listę zabytków w 2010 roku pod numerem: A/101.
 ----(2008) 
Otwarcie BLOGa poświęconego konferencjom dla osób dbających o żydowskie dziedzictwo w Polsce. Prowadząca: Kamila Klauzińska, j. angielski: John Crust.
----(2009) 
Coloured Tombstones in the Jewish Cemetery in Zduńska Wola - artykuł na temat polichromowanych macew odnalezionych na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli, autorka: Kamila Klauzińska
----(2011) 
Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego w dniach 24-25 sierpnia 2011 roku. Organizatorzy: Kamila Klauzińska, Tomasz Polkowski, Ewelina Matusiak.
----(2011) 
Otwarcie BLOGa poświęconego cmentarzowi żydowskiemu w Zduńskiej Woli. Prowadząca: Kamila Klauzińska
----(2011) -  
TYM, KTÓRZY OCZEKIWALI AROMATÓW SZABATU: artykuł poświęcony społeczności żydowskiej Zduńskiej Woli: autorka: Kamila Klauzińska 
----(2011)
 "The Reunion Project"
W 2011 roku spektakularnym wydarzeniem, w jakim mieliśmy zaszczyt brać udział był projekt zrealizowany przez Dr Carrie Burns "The Reunion Project" zadedykowany Rabinowi Issacowi Neumanowi urodzonemu w Zduńskiej Woli. Projekt zakładał spotkanie zduńskowolan, wykłady, prezentacje i pokazy filmów związane ze Zduńską Wolą. W projekcie wziął udział także Menachem Daum - zduńskowolanin z pochodzenia, producent i reżyser filmowy z Nowego Jorku. W synagodze Sinai Temple w Champaign odbyły się pokazy jego filmu "Hiding and Seeking", w którym choć na krótko pojawia się także Zduńska Wola.
W projekcie wzięły także udział dzieci i młodzież ze Zduńskiej Woli oraz Zapolic, które na lekcjach plastyki przygotowały kartki z pozdrowieniami dla Rabina. Szkoły, które uczestniczyły w projekcie to: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zapolicach, Publiczne Gimnazjum nr 4 w Zduńskiej Woli, Liceum Plastyczne im. Katarzyny Kobro w Zduńskiej Woli. Listy i kartki przygotowały także osoby indywidualne ze Zduńskiej Woli. Wszystkie one zostały wręczone Rabinowi.


 fot. (c) Tomek Polkowski

Rabin Isaack Neuman oglądający kartki z pozdrowieniami od dzieci

fot.(c) Tomek Polkowski
 Dr Carrie Burns we wstępie do wykładów prezentuje ideę projektu "The Reunion Project"
fot.(c) Tomek Polkowski

wykład poświęcony historii Zduńskiej Woli,  który prezentuję 

w SPURLOCK MUSEUM, Urbana-Champaign, University of Illinois, lipiec 2011

 fot. (c) Tomek Polkowski

Prezentacja poświęcona historii Żydów w Zduńskiej Woli

Dzięki projektowi Dr Carrie Burns o Zduńskiej Woli dowiedzieli się nie tylko uczestnicy projektu w Champaign. Mieliśmy przyjemność pokazać Zduńską Wolę także podczas kolejnych dni w mieście Skokie. Tam również podczas wykładu zaprezentowaliśmy nasze miasto i działania podejmowane w celu ocalenia od zapomnienia Żydów zduńskowolskich. Jednocześnie postanowiliśmy włączyć do projektu Urząd Miasta Zduńskiej Woli. Zaproponowaliśmy prezydentowi Zduńskiej Woli przygotowanie listu i materiałów reklamowych dla prezydenta miasta Skokie, które to wręczyliśmy adresatowi 9 lipca 2011 roku.

Projekt zduńskowolski w mieście Skokie został przygotowany przez Harrego i Sandy Ross. Harry Ross jest z pochodzenia zduńskowolaninem, który odwiedził nasze miasto po raz pierwszy w 2009 roku podczas podroży poślubnej. 
fot. (c) Tomek Polkowski

przed Urzędem Miasta Skokie
 fot. (c) Sandy Ross

spotkanie z prezydentem Dr Georgem Van Dusenem i Harrym Rossem

 fot.(c) Tomek Polkowski
Wręczenie listu prezydentowi Skokie, dr. historii, Georgowi Van Dusenowi miało miejsce przy pomniku upamiętniającym ofiary Holokaustu. Pomnik ten znajduje się obok Urzędu Miasta Skokie.

 fot. (c) Tomek Polkowski
Warto tutaj nadmienić, że Skokie ma bardzo ciekawą ale i trudną historię związaną z marszem neonazistów w latach 70-tych. Na podstawie tych wydarzeń powstał film zatytułowany SKOKIE. Tych z Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat filmu zachęcam do zajrzenia TUTAJ

W Skokie znajduje się także jedno z najlepszych Muzeów Holokaustu w Stanach Zjednoczonych
Jeśli chcielibyście Państwo dowiedzieć się więcej o historii tego uroczego miasta w Stanie Illinois zapraszam do odwiedzenia jego strony TUTAJ.
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Dr Carrie Burns historię Rabina Issaca Naeumana i Zduńskiej Woli mogłi poznać mieszkańcy całego wschodnio-centralnego stanu Illionois. 7 lipca 2011 roku na pierwszej stronie The News Gazette ukazał się obszerny artykuł. Dziennik można było kupić w każdym przeznaczonym do tego miejscu w Illinois, czyli w popularnych w Stanach automatach do sprzedaży gazet.

---(2012) 
Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego w dniu 25 sierpnia 2012 roku. Organizatorzy: Kamila Klauzińska, Tomasz Polkowski (po raz pierwszy włączono do organizacji Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)
fot. (c) Tomek Polkowski
---(2012) 
Lekcja historii na cmentarzu żydowskim: uczestnicy - uczniowie gimnazjum ze Złoczewa; prowadzące: Ewelina Matusiak, Kamila Klauzińska


fot. (c) Kamila Klauzińska
fot. (c) Kamila Klauzińska
---(2012) 
Sprzątanie cmentarza w ramach akcji Sprzątanie Świata oraz warsztaty plastyczne: Organizatorzy: Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli, Kamila Klauzińska
fot. (c) Kamila Klauzińska
fot. (c) Kamila Klauzińska
fot. (c) Kamila Klauzińska
---(2012) 
PAMIĘCI ŻYDÓW ZDUŃSKOWOLSKICH (28 października 2012 roku) uroczystości i spotkania zorganizowano w następujących miejscach: cmentarz żydowski w Zduńskiej Woli, synagoga Sinai Temple w Urbana-Champaign, IL, USA, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Więcej informacji na temat wydarzenia znajdziecie Państwo TUTAJ. Organizatorzy: Dr Carrie Burns, prof. Daniel Wagner, dr Kamila Klauzińska, Tomasz Polkowski - Dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, Archiwum Państwowe w Łodzi oddział w Sieradzu.
---(2012) 
Reunion: How a Holocaust Survivor Brought Together, A Pole, an Orthodox Jew and an Evangelical Christian and What the Community Learned as a Result - wykład wygłoszony podczas 8Th International Conference on Holocaust Education w Jerozolimie. Wykład poświęcony był wspólnym projektom poświęconym upamiętnianiu Żydów zduńskowolskich zrealizowanych przez Dr Carrie Burns i Rabina Isaaca Neumana. prelegenci: Dr Carrie Burns, Dr Menachem Daum, Kamila Klauzińska
projekt (c) Kamila Klauzińska
fot. (c) Daniel Wagner
fot. (c) Daniel Wagner

---(2013) 
Dzień Otwarty cmentarza żydowskiego w dniu 25 sierpnia 2013 roku. Organizatorzy: Kamila Klauzińska, Tomasz Polkowski (wspólnie z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola)
fot. (c) Tomek Polkowski
fot. (c) Tomek Polkowski
----(2013) 
Sprzątanie cmentarza żydowskiego - działania realizowane od lat 80-tych przez Elżbietę Bartsch, od 1998 wspólnie z Kamilą Klauzińską. W 2013 akcja pierwszy raz ogłoszona publicznie. Informacje na ten temat znajdziecie Państwo TUTAJ i TUTAJ. Organizatorzy: Kamila Klauzińska, Tomasz Polkowski, Kuba Pawelec. 
fot. (c) Kamila Klauzińska, grupa wolontariuszy sprzątających cmentarz, 2013
fot. (c) Kamila Klauzińska [stan przed sprzątaniem]
fot. (c) Kamila Klauzińska [stan po sprzątaniu]
---(2013) 
Wykład na temat upamiętniania społeczności żydowskiej Zduńskiej Woli dla studentów Hillels of Greater Baltimor. Prowadząca: dr Kamila Klauzińska.
---(2013) 
Wystawa "ZNAKI SZCZEGÓLNE: ŻADNE". Scenariusz, tekst i opracowanie graficzne: Kamila Klauzińska. Konsultacje: Adriana Bryk – p.o. Kierownika Archiwum w Sieradz, Tomasz Polkowski – dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
---(2013) 
Wykład i prezentacja na temat działań podejmowanych w Zduńskiej Woli i innych miasteczkach dla upamiętnienia społeczności żydowskich.
miejsce wykładu: Jerozolima, Christ Church Jerusalem. tytuł wykładu: Preserving the Memory: Gentiles Caring for Jewish Cemeteries in Poland, prelegent: dr Kamila Klauzińska
fot. (c) Kamila Klauzińska, widok na Christ Church Jerusalem, 2013


Działania podejmowane przez osoby prywatne: 
prof. Daniela Wagnera, Kamilę Klauzińską, Tomasza Polkowskiego 
 Elżbietę Bartsch, Renka Bartsch 

1. (2003) Wystawa „Żydzi w Zduńskiej Woli. Historia i Pamięć” (wydruk plakatów był możliwy dzięki pomocy Organizacji Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu oraz Tomasza Pazery i Kasi Noszczyńskiej z Sosnowca. Poczęstunek dla gości podczas otwarcia wystawy przygotowało PSS Społem). Pomysł, projekt i wykonanie wystawy: Kamila Klauzińska. Obecnie wystawa znajduje się w szkole Maale Shaharut w Izraelu.
2. (2002) 60 lecie likwidacji getta żydowskiego w Zduńskiej Woli (całość zorganizowana przez prof. Daniela Wagnera, Kamilę Klauzińską oraz Elżbietę Bartsch a także Organizację Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu). Pomysł: prof. Daniel Wagner, Organizacja Byłych Mieszkańców Zduńskiej Woli w Izraelu
3. (2002 – 2010) Spotkania młodzieży polsko – izraelskiej (przyjazdy młodzieży do Zduńskiej Woli koordynował zawsze Asher Aud Sieradzki, także Dawid Lewi i Ronny Erez). Ze strony zduńskowolskiej przyjazdy koordynowały: Kamila Klauzińska, Elżbieta Bartsch
4. (2003 – obecnie) każdego roku prosimy miasto o wykoszenie cmentarza. Miasto wykasza teren a my same uprzątamy z niego nadal śmieci. Ale worki zostawiamy już pod bramą cmentarną. Mamy nadzieję, że w końcu miasto uzna za stosowne, po wielu już naszych prośbach, ustawienie na stałe kontenera na śmieci nieopodal ogródków działkowych i cmentarza właśnie.Warto jednak tutaj nadmienić, że przełomowy był rok 2003, kiedy to miasto oddelegowało do pracy grupę osób. Te w przeciągu tygodnia po raz pierwszy oczyściły z dziczek i krzaków cały teren cmentarza za pomnikiem. Dzięki temu możliwe było dojście do macew, które przez dziesięciolecia nie były widoczne dla naszych oczu.
5. (2001 – obecnie) lekcje dla młodzieży szkolnej, oprowadzanie po cmentarzu zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych. Lekcje prowadziły: Elżbieta Bartsch i Kamila Klauzińska.
6. (2001 - 2006) Dokumentacja cmentarza żydowskiego w Zduńskiej Woli Photographic and Topographic Census Project in the Jewish Cemetery of Zdunska Wola. (Koordynatorzy projektu: prof. Daniel Wagner, Kamila Klauzińska)
7.  (2009) VI Edycja konkursu historycznego dla młodzieży, który zorganizowaliśmy wspólnie z mężem przy ogromnej pomocy Kuby Pawelca i finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli. Organizacją zajmowali się: Tomasz Polkowski, Kamila Klauzińska (jeszcze w ramach TH Yachad)