OCALENI OPOWIADAJĄ SWOJE HISTORIE-PROJEKT DLA SZKÓŁ

Jesteście Państwo ciekawi, jak dalej toczą się losy wspaniałej grupy młodzieży
 z Zespołu Szkół w Dębnicy (woj. wielkopolskie)
oraz ich cudownych opiekunek Krystyny Busza i Mileny Janiak?
Przeczytajcie poniżej proszę :)
(wszystkie materiały, zarówno teksty, jak i zdjęcia (c) Krystyna Busza)


"Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstwa nad samym sobą,
nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka."
- Karol Wojtyła
W dniu 20 kwietnia 2015 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie rozpoczęła sie I Międzynarodowa Konferencja "Międzykulturowość w edukacji historycznej". Jedną z imprez towarzyszących temu wydarzeniu była Giełda Projektów, która stała się wyjątkową okazją
do wymiany dobrych praktyk oraz okazją do spojrzenia z bliska i przyjrzenia się na programy promujące postawy otwartości wobec innych religii, kultur i tradycji, przeciwdziałające dyskryminacji, a także pozwalające na budowanie otwartości w globalizującym się świecie. Wielkim wyróżnieniem było zaproszenie dla absolwentów Zespołu Szkół w Dębnicy Natalii Kupijaj i Heleny Walasz wraz z koordynatorem projektu Krystyną Busza sztuki Kelly Brock,,Who Returned My Soul?'', której premiera na terenie Polski miała miejsce właśnie w gminie Przygodzice. Bardzo wielkim zaszczytem było zaprezentowanie efektów naszej pracy w obecności specjalnie zaproszonej z tej okazji Katharine Gorsuch, z The Foundation for Holocaust Education Projects and The Poland Jewish Cemeteries Restoration Project, USA. Wystąpiliśmy w gronie znanych ze swojej działalności organizacji pozarządowych takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy też reprezentantki Malwiki Binny z Uniwersytetu Typografia Pokoju, ukazująca studium współistnienia Żydów Kerali
z Chrześcijanami i Muzułmanami na Wybrzeżu Malabarskim w południowych Indiach.
W trakcie prezentacji projektu przedstawiliśmy wszystkie etapy powstawania sztuki, a także zaprezentowaliśmy plany kolejnych działań mających ukazać nieznane historie Ocalonych
z Holokustu. Mieliśmy także możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń z innymi Fundacjami działającymi na rzecz pokoju i poszanowania praw człowieka.
Niezwykłym przeżyciem było specjalnie przygotowane dla uczestników Konferencji zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Nasz pobyt w Muzeum i na terenie Getta Warszawskiego miał miejsce w 72 rocznicę zbrojnego powstania w tym miejscu, a więc zapaliliśmy znicz
pod Pomnikiem Bohaterów Powstania w Gettcie, jako symbol pamięci o tych, którzy walcząc o wolność ratowali innych przed śmiercią w czasie okupacji hitlerowskiej. Specjalne podziękowania otrzymaliśmy od Aviego Mizrachi oraz od Normana i Hannah Weinberg z Poland Jewish Cemeteries Restoration Project USA.






W dniach 2-3 czerwca bieżącego roku uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół w Dębnicy
oraz Gimnazjum nr 4 w Ostrowie Wielkopolskim uczestniczyli w wycieczce do miejsc pamięci Kl Auschwitz - Birkenau oraz do Krakowa. Gimnazjaliści mieli okazję zapoznać się z tragicznymi losami więźniów w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau, a które przybliżył im przewodnik Muzeum Pan Jarosław Paluch oraz wziąć udział w warsztatach, które dla naszych uczniów przygotował zastępca archiwum Muzeum Auschwitz – Birkenau, Pan Szymon Kowalski. Warsztaty
te ukazały zbrodnicze eksperymenty dr Josepha Mengele dokonywane na najmłodszych więźniach obozu, dzieciach różnej narodowości.
Pani Wiceprezes Fundacji Antyschematy 2, Katarzyna Suszkiewicz,  w sposób bardzo interesujący przybliżyła naszym uczniom historię miasta Krakowa i dzielnicy żydowskiej Kazimierz,
której uwieńczeniem było zwiedzenie słynnej zarówno samej dzielnicy jak i Fabryki Oskara Schindlera. W trakcie wycieczki towarzyszyła nam piękna pogoda toteż nie zabrakło czasu
na wspólne ognisko i integrację uczniów Gimnazjum w Dębnicy i w Ostrowie Wielkopolskim. Opiekę nad uczniami sprawowały Krystyna Busza i Milena Janiak.


 --------------------------------------------------------------------------------
RELACJA KRYSTYNY BUSZY z Seminarium
 ,,Auschwitz- Historia i Symbolika"

"W dniach 6-8 marca bieżącego roku uczestniczyłam w seminarium szkoleniowym, zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum  Edukacji o Auschwitz i Holokauście wraz z Miejscem Pamięci  Pamatnik Terezin. Uczestniczyli w tym wydarzeniu edukatorzy z Polski i Czech, którzy w ubiegłych latach byli słuchaczami wykładów w Instytucie Yad Vashem, w Jerozolimie.
Wszystkich przybyłych powitał Dyrektor  MCEAH, Andrzej Kacorzyk.
Udział w seminarium pozwalał na wysłuchanie ciekawych wykładów, czynne zaangażowanie w warsztatach, ale przede wszystkim pozwolił na zetknięcie się z autentycznym Miejscem Pamięci, w obiektach które przeszły proces konserwacji. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobił Blok nr 27-miejsce poświęcone zagładzie Żydów. Ekspozycja ta została przygotowana przez instytut Yad Vashem, w dniu 13 czerwca  2014 roku wystawę pt. ,,Szoa’’  uroczyście otwarli  premier Izraela Beniamin Netanyahu oraz polski minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski.
 Dzięki specjalistycznemu zwiedzaniu mogliśmy zobaczyć wnętrze Bloku nr 10, w którym dokonywano straszliwych doświadczeń medycznych (blok ten jest niedostępny dla zwiedzających). Słuchając dramatycznych historii, jakie tam się rozgrywały i patrząc na wnętrze, które od 1945 roku się nie zmieniło, czuło się autentyczność tego, co kobiety i mężczyźni tam doświadczali. Nikt, kto przebywał w tym bloku jako więzień, obecnie nie żyje… Podobne przeżycia towarzyszyły podczas  przebywania na terenie Bloków 11 i 12…oraz baraków na terenie Birkenau, w których prowadzono doświadczenia na dzieciach…
Innym miejscem, które wywarło wielkie wrażenie to Dział Konserwacji. Patrząc na rzeczy, które powoli ulegają niszczeniu przez czas oraz ciągle znajdowanym nowym przedmiotom, odczuwa się obecność tych, do których one należały… Dziecięce buciki – niektóre kobiety same będące matkami, płaczą podczas ich konserwacji..
Będąc na terenie obozu, także nocą, poznałam autentyzm tego miejsca… ciemności potęgują tragizm miejsca.
Podczas wspólnej prezentacji projektów realizowanych przez edukatorów z Polski jak i z Czech, zrozumiałam, że pamięć o tych tragicznych czasach jest nadal zachowana i przekazywana.
Projekt sztuki Kelly Brock ,,Who  Returned My Soul’’, który zaprezentowałam, jako uczestniczka seminarium realizuję już od dwóch lat, bardzo zainteresował edukatorów. Szczególnie interesowały ich emocje, jakie towarzyszyły uczennicom podczas odtwarzania autentycznych losów ludzi, którzy twierdzą, że cudem przeżyli piekło Auschwitz. Niestety, dzień wcześniej otrzymałam smutną wiadomość o śmierci jednego z Ocalonych – Joe Dziubaka, którego niezwykła losy w sztuce odtworzyła uczennica Jagoda.
Joe, urodzony w Łodzi, w okresie powojennym mieszkał USA i wiedział, że młodzież z Polski jest zainteresowana jego cudownym ocaleniem z Auschwitz. Zmarł dnia 1 marca 2014 roku, w Szabat. W trakcie mojej prezentacji opowiedziałam historię tego człowieka i to, że o Jego śmierci mówię w miejscu, gdzie tak naprawdę po raz drugi narodził się do życia…
Podczas seminarium zorganizowano spotkanie ze świadkiem historii, Powstańcem Warszawskim i więźniem tego obozu, Bogdanem Bartnikowskim, autora książki ,,Dzieciństwo w Pasiakach’’.
Nie zabrakło również wykładu poświeconego zagładzie Europejskich Sinti i Romów, bowiem w tym roku w dniu 2 sierpnia mija 70 rocznica likwidacji obozu cygańskiego w KL Auschwitz-Birkenau…
Seminarium to na zawsze pozostanie w mojej pamięci ,a róże rzucone na wodę, do stawów w Birkenau, do których wysypywano prochy z krematorium, niech pozostaną jej Symbolem…"

-------------------------------------------------------
Z przykrością zawiadamiam Was kochani,
 1 marca 2014 roku odszedł od nas Joe Dziubak - ocalały z Holokaustu łodzianin.
Joe opowiedział swą historię życia Kelly D. Brock.
Dzięki uczniom polskim i amerykańskim, biorącym udział w projekcie sztuki
pamięć i przesłanie historii Joe nie zostaną nigdy zapomniane.


Baruch Dajan ha-emet
----------------------------------------------------------------


"WHO RETURNED MY SOUL" W SYNAGODZE OSTROWSKIEJ:



w pokazie sztuki wzięli udział:
Daniel Hall - I Sekretarz Sekcji Polityczno-Ekonomicznej
Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce
dr Dávid Görömbölyi – I Sekretarz Ambasady Więgier w Polsce
(wypowiedzi gości poniżej)



fragmenty sztuki poniżej:




 i na koniec podziękowania
od Katharine Gorsuch, Aviego Mizrachi i Normana Weinberga
w moim skromnym wykonaniu


Zdjęcia/filmy: Stanisław Busza
Obróbka: Błażej Busza

FOTORELACJA NA STRONIE SYNAGOGI OSTROWSKIEJ DOSTĘPNA JEST TUTAJ.
------------------------------------------------


JUTRO WIELKI DZIEŃ! :)

Trzy pierwsze publiczne pokazy sztuki 
"Who Returned My Soul" 
w wykonaniu uczniów 
z Zespołu Szkół w Dębnicy (woj. wielkopolskie) 
pod opieką nauczycielek Krystyny Buszy i Mileny Janiak.
Miejsc na publiczności już brak! :)
TUTAJ możecie śledzić na bieżąco informacje dotyczące projektu.
Trzymam kciuki za dwa pierwsze pokazy i do zobaczenia na pokazie trzecim :)

Fragmenty sztuki  dostępne są także na youtube TUTAJ.

Krysiu, Milena i kochane uczennice i uczniowie
POWODZENIA! :)
Jesteście wspaniali!


------------------------------------------------

20 maja 2009 roku, z Prof. Aleksym Bartnikiem i Panem Andrzejem Omastą zorganizowaliśmy w Zduńskiej Woli spotkanie nauczycieli z Avi Mizrachi byłym Executive Director of HolocaustMemorial w Miami, USA oraz Katharine Gorsuch z Foundation for Holocaust Education Projects & PJCRP, USA.

Goście zaprezentowali nauczycielom ze Zduńskiej Woli możliwość realizacji sztuki opartej na wspomnieniach ocalałych. Sztuka nosi tytuł "Who Returned My Soul" i została napisana przez dramaturga Kelly Brock. 

Wizyta Avi Mizrachi i Kathariny Gorsuch była rezultatem wcześniejszego, pilotażowego projektu, który realizowali nauczyciele ze szkół Zduńskowolskich – Book of Voices ogłoszony przez PJCRP – Projekt Renowacji Cmentarzy Żydowskich w Polsce. Prace przygotowane wtedy przez uczniów z gimnazjów zduńskowolskich zostały bardzo wysoko ocenione przez Zarząd PJCRP i włączone do większego projektu, jakim jest Petycja do Rządu Niemieckiego.

od lewej stoją: Katharine Gorsuch, Avi Mizrachi, Prof. Aleksy Bartnik
fot. (c) Kamila Klauzińska

Katharine Gorsuch z uczennicami na cmentarzu żydowskim w Łosicach
 fot. (c) Kamila Klauzińska



NAUCZYCIELE Z CAŁEJ POLSKI ZAINTERESOWANI REALIZACJĄ SZTUKI Z MŁODZIEŻĄ PROSZENI SĄ O KONTAKT Z KOORDYNATOREM PROJEKTU W POLSCE Z RAMIENIA PJCRP I FOUNDATION FOR HOLOCAUST EDUCATION PROJECT:
kamila.klauzinska@poczta.fm 



Miło mi poinformować, że uczniowie z Zespołu Szkół w Dębnicy (woj. wielkopolskie) wraz z opiekunką Panią Krystyną Buszą są już po premierowym pokazie sztuki w ich szkole. Grupa postanowiła "wziąć na warsztat" wspomnienia Joe Dziubaka. Pokaz premierowy zaszczycił swą obecnością Biskup ks. Stanisław Napierała, który był wzruszony historią i zachwycony grą młodych aktorów.

na zdjęciu poniżej Pani Krystyna Busza nauczycielka i opiekunka grupa.


aktorzy:
Jagoda Król
Weronika Fluder
Klaudia Golińska
Nicola Wojtkowska
Alicja Golec
wykonanie piosenki: Marzena Kulferst

Relacja z pokazu i fotoreportaż na stronie Zespołu Szkół w Dębnicy
(relacja zatytułowana jest "Abyście pamiętali i nigdy nie zapomnieli…")

Brawa dla uczennic i ich pełnej pasji opiekunki!

W dniu 12 maja 2013 roku odbył się kolejny pokaz sztuki 
"Who Returned My Soul" 
w Zespole Szkół w Dębnicy.
Tym razem wystawione zostały dwie historie:
Joe Dziubaka i Ann Rosenshek.

Na ręce dyrekcji szkoły i opiekunek grupy młodych aktorów Krystyny Busza i Mileny Janiak przekazaliśmy listy z podziękowaniami i gratulacjami:

Normana Weinberga - dyrektora projektu PJCRP,
Katharine Gorsuch - Dyrektor artystycznego The Foundation for Holocaust Education project
Aviego Mizrachi - Dyrektora wykonawczego he Foundation for Holocaust Education project
Diany K. BeamWilson Memorial High School.

Pani Krystyna Busza jest absolwentką 
Międzynarodowej Szkoły Letniej - Nauczanie o Holokauście,
którą już od ośmiu lat organizuje 
Centrum Badań Holokaustu UJ i Instytut Europeistyki UJ
prace z uczniami nad sztuką prowadziła w ramach koła teologicznego.

poniżej kilka zdjęć, 
które nie oddadzą niestety do końca ogromu pracy, 
jaki w przygotowanie sztuki włożyły zarówno Panie opiekunki, jak i uczniowie.