W niedzielę 28 października będą miały miejsce działania upamiętniające społeczność Żydów zduńskowolskich.
PROGRAM:
14:00 uroczystość (cmentarz żydowski przy ul. Kaczej)
16:00 otwarcie dwóch wystaw (artystycznej i historycznej):
1. Memento te ce - Pamiętaj o sobie. Rzeźby autorstwa Iwony Niedźwieckiej.
2. Znaki szczególne: żadne. Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i Archiwum Państwowego w Łodzi, Oddział w Sieradzu.
(miejsce: Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, ul. Złotnickiego 7)
Asher Aud Sieradzki opowiada młodzieży izraelskiej o pierwszych dniach wojny
Zduńska Wola, Pl. Wolności, 2006 rok
fot. (c) Kamila Klauzińska
To dzięki Asherowi Aud Sieradzkiemu izraelska młodzież może odwiedzać nasze miasto każdego niemal roku. Asher był pierwszym ocalałym zduńskowolaninem, który rozpoczął projekt edukacyjny w Zduńskiej Woli w ramach jego współpracy z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Telekonferencja przygotowana dla Państwa w Muzeum Historii Miasta to niepowtarzalna okazja aby poznać Ashera. On sam przeżył selekcję na cmentarzu żydowskim w Zduńskiej Woli w 1942 roku, gdzie ostatni raz widział swoich najbliższych. Cała jego rodzina, z wyjątkiem brata Bolesława, została zamordowana w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.
Brałam udział we wszystkich (z wyjątkiem jednego) przyjazdach Ashera do Zduńskiej Woli od 1999 roku. Zawsze stanowi to dla mnie niezwykły powrót do przeszłości naszego miasta. Dlatego cieszę się, że tym razem i Państwo będziecie mieli okazję poznać Ashera osobiście .
W tym samym dniu tj. 28 października b.r. Dr Carrie Burns zaprezentuje wykład w obecności ocalałego z Zagłady zduńskowolanina Rabina Isaaca Neumana. Wykład ten jest kontynuacją projektu i współpracy, którą nawiązałyśmy w 2010 roku w ramach projektu "The Reunion Project". W ramach tego właśnie projektu miałam przyjemność prezentować historię Zduńskiej Woli i działania w niej podejmowane w celu ocalenia pamięci o Żydach zduńskowolskich (Urbana-Champaig, Illinois, lipiec 2011). W ramach tego samego projektu grupa Baptystów odwiedziła nasze miasto (Zduńska Wola, maj 2012), a także w ramach tego samego projektu wspólnie z Dr Menachemem Daumem zaprezentowałyśmy Zduńską Wolę podczas 8 Międzynarodowej Konferencji Nauczania o Holokauście w Jerozolimie (Jerozolima, czerwiec 2012).
Więcej informacji znajdziecie Państwo
na blogu Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Poniżej zapraszam Państwa do lektury tekstu, który popełniłam w 2004 roku:
Miasto Ashera Aud Sieradzkiego, "Studia Etnologiczne i Antropologiczne", Katowice 2004, s. 181-199